Javascript

JavaScript je velmi rozšířený a úspěšný programovací jazyk, který se používá v internetových prohlížečích. Můžete s ním naprogramovat vše od jednoduché animace po kompletní počítačovou hru.

V knize jsme na vaše stránky přidali jednoduchý, obrázky zaměňující skript, který jsme vložili do body stránky. Kdybychom však chtěli, mohli bychom skript uložit v samostatném souboru. To se hodí, pokud chceme, aby skript běžel na několika různých stránkách – nemusíte ho pak vkládat do každé jednotlivé stránky. Stránky jsou díky tomu také menší a nahrávají se rychleji.

Zkopírujte JavaScript do prázdného textového souboru a pak ho z originálu smažte – potřebujete jen části mezi značkami ˂script˃, samotné značky už ne:

function swapImage() {


    var imageDisplayed = document.getElementById('display-image');


    if (imageDisplayed.src.match("images/01.png")) {
            
imageDisplayed.src = "images/02.png";

    }
    
else {
           
imageDisplayed.src = "images/01.png";

    }


}

Uložte soubor pod nějakým vhodným jménem s .js příponou – například vymena.js.

Na vaší .html stránce se nyní nachází jen značky <script></script>, mezi kterými jste odstranili JavaScript. Teď jen stačí internetovému vyhledávači říct, že chcete přidat skript a kde ho může najít. Uděláte to s pomocí type a atributu src:

<script type="text/javascript" src="vymena.js"> </script>

Atribut type="text/javascript" vyhledávači říká, že používáte JavaScript – tak to bude pokaždé. Část "src=vymena.js" mu řekne, že skript se jmenuje vymena.js a že je ve stejné složce jako webová stránka.

Pokud chcete .js soubor uložit jinam, musíte do atributu přidat cestu k tomuto souboru. Pokud třeba vytvoříte pro své skripty složku jménem Skript, atribut bude znít src=“Skript/vymena.js“.

O kódování v JavaSkrptu toho můžete najít mnohem víc na stránkách: