Novinky

24.5.2017 - rozhovor

Už jste to slyšeli? Na globální mapě CoderDojo je v České republice první tečka! První registrovaný český CoderDojo klub bude od září na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho CoderDojo šampionkou je paní Jana Tepperová, která nejprve na VŠE vystudovala obor Finance a účetnictví a nyní pracuje na Katedře veřejných financí jako odborná asistentka.

V následujícím rozhovoru nám prozradila, co ji na CoderDojo upoutalo a proč jej sama zakládá v České republice.

Jak jste se o CoderDojo dozvěděla, a co Vás na CoderDojo zaujalo?

Profesně mě s panem Luďkem Niedermayerem spojuje téma mezinárodního zdanění, sleduji proto jeho aktivity v tomto směru a všimla jsem si tak i jeho záštity nad CoderDojo v České republice.

Věřím v aktivní vzdělávání, ve smyslu „když se chceš něco naučit, tak to dělej, zajímej se o to, věnuj se tomu“. Zároveň vidím univerzitu jako otevřenou instituci, která má poskytnout co nejvíce příležitostí k podpoře takového vzdělávání, propojovat lidi napříč sektory, věkem i mezinárodně. Projekt CodorDojo do tohoto konceptu zapadá. Nejde jen o technické znalosti dětí, které přijdou. Učit se budou svým způsobem i mentoři, kteří se, věřím, najdou mezi našimi studenty, ať už současnými nebo bývalými. Podobné projekty poskytují prostor pro sdílení a diskusi a zároveň vedou k přijetí zodpovědnosti za vlastní vzdělávání. To mi přijde velmi důležité.

Mám dva syny, kterým je 7 a 10 let. Technika je přirozeně velmi zajímá a asi jako ve většině rodin vyjednáváme, kolik času můžou věnovat tabletu nebo počítači. Fascinuje mě, jak rychle a snadno se učí, nasávají všechno kolem sebe jak houby. Nejsou v tomto žádná výjimka. Vidím mezi jejich kamarády samé šikovné děti. Myslím, že by bylo fajn, trochu podpořit a nasměrovat ten jejich zájem o techniku a využít lehkosti, s jakou nové věci přijímají. Bavila jsem se s klukama o CodorDojo. Reakce byla krásná, prý „to je super, kdy tam můžeme začít chodit?“. Koukli jsme na seznam a zjistili, že zatím CoderDojo v Praze není. Po počátečním lehkém zklamání, jsme si řekli, že ho tedy možná budeme muset založit.

Rozhodla jste se stát se součástí CoderDojo komunity. Jakým způsobem se plánujete zapojit, a jaké máte cíle?

Na Vysoké škole ekonomické bych chtěla projekt podpořit organizačně a dát dohromady tým lidí, které tato myšlenka zaujme a kteří tomu budou ochotni věnovat něco ze svého času. V rámci CoderDojo jsem tedy založila CoderDojo na VŠE a s potěšením, ale zároveň s pocitem závazku, jsem na celosvětovou mapu CoderDojo přidala zatím první špendlík na Českou republiku. Dalším krokem je tedy najít stabilní tým mentorů, se kterými naplánujeme jednotlivá setkání. V ideálním případě otevřeme CoderDojo na VŠE v září nebo v říjnu tohoto roku. Mám ráda, když něco nového vzniká, a těším se, jaké zajímavé lidi díky tomuto projektu potkám.

Měla jste možnost navštívit lekci CoderDojo v Dánsku. Jak tam CoderDojo funguje, a co se Vám na lekci líbilo?

Momentálně jsem několik měsíců na Kodaňské univerzitě. Univerzita organizuje vlastní CoderDojo kousek od mé kanceláře, šanci podívat se na CoderDojo v praxi jsem si tedy nemohla nechat ujít. V plně vybavené počítačové učebně se sešlo dvacet dětí ve věku asi 10 až 15 let. Po příchodu každý automaticky zasedl k počítači, přihlásil se a začal pracovat. Většina dětí už měla rozdělané projekty z minulých setkání. Mezi dětmi procházeli tři mentoři, kteří s nimi jejich projekty diskutovali a posouvali je dál. Každé CodorDojo funguje trochu jinak. Tady si velmi chválili zázemí plně vybavené počítačové učebny, jinde je třeba nosit vlastní notebook. Náplň jednotlivých dojo pak závisí na konkrétní skupině mentorů. Atmosféra byla úžasná. Všichni byli v pohodě, usměvaví, připraveni pomoci. Filozofie CoderDojo, která v manuálu pro mentory zdůrazňuje „hlavně buď cool“, se v Kodaňském dojo rozhodně naplňuje. Pokud by se takovou atmosféru pro učení povedlo vytvořit i u nás, bylo by to skvělé.

V Kodani se jim podařilo projekt posunout ještě o kousek dál. Pro děti, které projdou přes CoderDojo a zajímají se o další programování, organizují Coder Academy, která funguje na stejném dobrovolnickém principu a je také každému dostupná zdarma.

Ještě mě zaujalo, že z těch dvaceti dětí byla jen jedna slečna. To je ale zas už trochu jiné téma, na které reagují další IT komunity.

Toto Dojo je bude otevřené všem zájemcům ve věku od 7 – 17 let a již je možné se šampionce hlásit. Stále, ale hledáme zapálené mentory, které budou budoucí „ninjy“ z VŠE učit. V obou případech můžete psát na prague.vse@coderdojo.com


13.3.2017 - tisková zpráva

Naučme děti kódovat: celosvětové CoderDojo odstartovalo v České republice

Praha – Kdo se chce naučit programování, robotiku a ovládání jiných technologií, bude potřebovat hodně peněz? Tak to rozhodně neplatí. Právě dnes bylo v Praze oficiálně představeno celosvětové hnutí bezplatných klubů programování, tzv. CoderDojo. Projekt pro mladé lidi ve věku 7 až 17 let vedené dobrovolníky přivedl do Česka europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Cílem je propojit lidi, kteří už programovat umí, s těmi, kteří se to teprve naučit chtějí. První hodinu si děti vyzkoušely v prostorách firmy Microsoft.

„Informační technologie mají nezastupitelnou roli v našem pracovním i soukromém životě. Být pouhým uživatelem pomalu přestává stačit. Přitom pro mladou generaci je snadné a dnes i přirozené v této oblasti znalosti a dovednosti získat. Proto pro mne dává projekt CoderDojo v České republice velký smysl. Nejde nám o granty, sponzory a velké peníze. Vydáváme se přesně opačnou cestou,“ vysvětluje Luděk Niedermayer.

                                                                       

Česká republika se tím přidala k 64 zemím světa, kde bezplatné kluby výpočetní techniky fungují. CoderDojo vzniklo i jako reakce na odhad Evropské komise, podle které bude v roce 2020 chybět v Evropě až 800 tisíc IT profesionálů. Zázemí první hodině poskytla firma Microsoft, která s mladými sama dlouhodobě pracuje na rozvíjení digitálních dovedností. Mezi hosty byli i studenti Studentského trenérského centra organizovaného Microsoftem, jedni z prvních dobrovolníků, kteří budou kurzy CoderDojo vést. „Microsoft podporuje digitální vzdělanost a výuku programování celou řadou aktivit. Naším vlajkovým projektem je Akademie programování, jež seznamuje se základy kódování hravou formou žáky základních a studenty středních škol. Ti se naučí během desetihodinového kurzu např. naprogramovat vlastní počítačovou hru nebo rozhýbat pomocí kódu Lego robota,“ vysvětluje Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. „Microsoft podpoří Coder Dojo školením prvních dobrovolníků, kterým zároveň poskytne výukové materiály Akademie programování, Věřím, že se nám společně podaří vychovat další nadějné programátory,“ dodává Lenka Čábelová z Microsoftu.

Po úvodním seznámení s projektem začne cesta k vzniku prvních klubů CoderDojo po celé České republice. Kluby jsou založeny na práci dobrovolníků – tzv. šampionů a mentorů, kteří budou kluby organizovat a děti učit. Své „dojo“ (klub) si může založit prakticky každý. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.coderdojo.com a stát se součástí celosvětové komunity počítačových nadšenců, kteří mezi sebou vzájemně sdílí zkušenosti i výukové materiály. S praktickými informacemi rádi pomohou i čeští koordinátoři.                                                                                                                

„Pevně věřím, že se u nás najde mnoho zapálených IT nadšenců i lidí v obcích, městech a školách, kteří si uvědomují, že znalost IT není jen o Facebooku a hraní počítačových her a budou chtít založení klubů podpořit a věnovat mu svůj volný čas a energii k zábavnému a vzájemnému rozvíjení svých znalostí. Díky tomu navíc navážou kontakty s lidmi po celém světě, v čemž jim chceme pomáhat,“ dodal po skončení akce europoslanec Luděk Niedermayer.

Kdo by měl zájem stát se součástí CoderDojo komunity, ať navštíví www.coderdojo.cz. Tam se také dočte o vznikajících klubech a naší podpoře.


O projektu

CoderDojo vzniklo v roce 2011 v Irsku a díky velké poptávce a jednoduchému kontextu s k dnešnímu dni rozšířilo na všechny světové kontinenty, kde nyní existuje přes 1100 klubů. Lekce jsou pro mladé lidi vždy zdarma a fungují na základě dobrovolnické práce tzv. šampionů, kteří zabezpečují organizaci a mentorů, kteří mají technické schopnosti a učí děti programovat. Program je celosvětově podporovaný mnoha nadnárodními firmami (Microsoft, Delloite, Bank of Ireland) a neziskovými organizacemi. Celosvětová setkání účastníků Dojo probíhají například i na půdě Evropského parlamentu. V České republice nad projektem převzal záštitu europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.