Novinky

31.1.2018 - CoderDojo Olomouc v deníku Právo


23.12.2017 - CoderDojo vánoční setkání

Předvánoční setkání mentorů a šampionů CoderDojo úspěšně za námi! Vyměnili jsme si cenné rady, tipy a nápady do budoucna. Co třeba na setkání padlo?

1) Na schůzky CoderDojo Náchod dojíždí nindži i z 30km dálky.

2) V CoderDojo Most se nindži neučí jen programování, ale také historii výpočetní techniky a o tom, jak fungují velké IT firmy.

3) CoderDojo Ústí nad Labem oslovilo několik firem s návrhy na pomoc a možná budou brzy na schůzkách kromě nindžů i roboti.

4) V CoderDojo VŠE učí nejmladší náš mentor! Martinovi je teprve 13, ale na jeho programátorských a mentorských schopnostech byste to opravdu nepoznali.

5) Jeden z nindžů z CoderDojo Frýdek-Místek se probojovat do celorepublikového finále Kodu Cup Česko.

6) CoderDojo Data4You po prvních dvou sobotních workshopech bude mít od února pravidelné schůzky , a to každých 14 dní ve středu na 1,5 hodiny.

Moc děkujeme Sněmovní 7 za poskytnutí krásných prostor v centru Prahy!

    


7.11.2017 - vyhlášení soutěže

Výhercem naší soutěže o Kano Computer Kit se stává Kristýna Hajdová!
Kristýna je mentorka CoderDojo Frýdek-Místek a vyhrála s hrou Arkanoid vypracovanou ve Scratchi, kterou si můžete zkusit i Vy! Stačí rozkliknout odkaz a klepnout na tlačítko "Pohlédni dovnitř".
Kristýně moc gratulujeme. Její krásná práce rozšíří výukové programy CoderDojo.

26.9.2017 - soutěž 

Vážení počítačoví nadšenci a současní, či budoucí podporovatelé klubů programování pro děti, CoderDojo. Máme pro Vás skvělou možnost si zasoutěžit si a získat zajímavou učební pomůcku pro svůj klub!

Soutěž je určena nejen pro stávající mentory a šampiony již založených CoderDojo klubů, ale také pro všechny technicky zdatné jedince, kteří by si své Dojo rádi založili v budoucnu. 
Výherce se může těšit na Kano Computer Kit (https://kano.me/store/eu/products/kano-kit) pro svůj klub.

Zadání zní: 
Navrhněte ukázkovou programovací CoderDojo lekci pro děti od 10 do 13 let, která bude trvat cca 45 minut. Oceníme hlavně originální tvorbu. 
Vaši tvorbu nám nejpozději do pátku 27.10.2017 na e-mail kontakt.cz@coderdojo.com

Podmínky: 
1) Náplní lekce musí být o programování, robotice, či práci s hardwarem (prosím, nezahrnujte prezentaci o CoderDojo). 
2) Případná výhra bude odeslána po úspěšné registraci klubu do globální sítě CoderDojo. 
3) Svou účastní v soutěži souhlasíte s tím, že může být Váš materiál publikován a použit dalšími mentory (samozřejmě budete všude uvedeni jako autoři lekce).


11.8.2017 - rozhovor

Jak už je u nás zvykem, vyzpovídali jsme dalšího šampiona CoderDojo v České republice. Tentokrát je jím Martin Valter z Ústí nad Labem. Martin pracuje jako knihovník v Severočeské vědecké knihovně a je též nadšeným hudebníkem. Jak se ke CoderDojo dostal a co se mu na projektu líbí si nyní můžete přečíst v tomto krátkém rozhovoru.

Computer

Jak jste se o CoderDojo dozvěděli, a co Vás na CoderDojo zaujalo?

O Coderdojo jsem se dozvěděl z Facebooku. Je to zajímavý projekt pro děti a myslím, že to má velký smysl!

Rozhodl jste se stát se součástí CoderDojo komunity. Jakým způsobem se plánujete zapojit, a jaké máte se svým Dojo cíle? 

Pracuji v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem jako knihovník. Zastupuji hudební oddělení a mám na starost zvukovou knihovnu pro nevidomé a slabozraké, což znamená práce s audioknihami. Mám také na starost PR hudebního oddělení. Dělám různé hudební akce všech žánrů a spolupracuji z našim Tyfloservisem. Napadlo mě, že bych mohl udělat Coderdojo u nás v knihovně a poskytnout pro klub naší počítačovou učebnu, kterou knihovna disponuje. Zapojit se planuji organizační a vůbec PR realizací. Našel jsem mentora, leč pro zatím to není nic závazného. Ale pracuji na tom.

Co byste poradili dalším, kteří by se chtěli do projektu CoderDojo zapojit, ale nejsou si jistí, jak na to? 

Ještě nejsem tak daleko, abych mohl radit, jak na to. Ale určitě bych jim doporučil české CoderDojo stránky a kontaktování českých koordinátorů na kontakt.cz@coderdojo.czDůležitá je ochota a také věnovat trochu svého času.

Chcete-li se zapojit do ústeckého CoderDojo, kontaktujte Martina na usti.nad.labem@coderdojo.com!


12.7. 2017 - rozhovor

Dalším CoderDojo klubem, který v České republice vznikl, je klub v Náchodě. Jeho zakladatelem je další absolvent Studentského trenérského centra Microsoftu Petr Lhotský. Rozhovor s ním si nyní můžete přečíst. 

Jak ses o CoderDojo dozvěděl a co tě na projektu zaujalo?

O CoderDojo jsem se poprvé dozvěděl přes Studentské trenérské centrum společnosti Microsoft Česká republika. Hned z prvních informací mě zaujal zejména fakt, že se jedná o bezplatnou organizaci fungující po celém světě s cílem rozvíjet logické myšlení u dětí a nahlédnout s nimi do světa programování, samozřejmě zábavnými formami. Myslím, že to je v dnešní době, která se vyvíjí směrem k používání technologií a cloudu, velmi důležité. O úspěšnosti této iniciativy svědčí i několik let fungující kluby po celém světě s mnoha tisíci zapojených dětí a rodičů. Nejedná se přitom o jakýsi styl kroužků, nýbrž o komunitu, jež navzájem spolupracuje na projektech a v rámci toho se stále vzdělává. Výhodou CoderDojo je také otevřenost klubů nebo předávání konkrétních zkušeností.


Jakým způsobem se plánuješ zapojit? Jaké máš cíle se svým Dojo klubem?

Od května 2017 zřizuji v pořadí teprve třetí klub v České republice, a to v mém rodném městě Náchodě ležícím v Královéhradeckém kraji. Rozhodl jsem se pro klub veřejný, aby se mohl zapojit opravdu kdokoli a abych nezůstával zaměřen pouze na určitou školu, popř. třídu. Na propagaci klubu a informování dětí a rodičů z okolí spolupracuji s několika učiteli, kteří mají k dětem nejblíže, zejména za to děkuji Mgr. Petře Dočkalové. O klub už projevilo zájem několik dětí a podle jejich věků se chystám stanovit konkrétní program pro následující školní rok. S těmi nejmladšími (tj. první stupeň) bych rád pracoval v prostředích, jako je např. Hour of Code nebo Kodu Game Lab, jelikož si myslím, že právě tento styl je tím pravým pro pochopení základních principů programování u dětí. Se staršími se pak chystám vytvářet již konkrétní kódy v jazycích JavaScript, C# apod., aby si postupem času mohli naprogramovat vlastní jednoduché aplikace nebo dokonce 2D hry. Rád bych využil i knihu Tvořte kódy, aby si děti mohly vytvořit vlastní webové stránky pro své portfolio prací. Protože jsem před několika lety sám začínal s weby, myslím, že právě HTML/CSS je jakýmsi vstupem do kódování. 

Co bys poradil těm, kteří by se chtěli do CoderDojo zapojit, ale nejsou si jistí, jak na to?

Rozhodně doporučuji všem, kteří mají zájem o vzdělávání nejen dětí a mladistvých o problematice programování a informačních technologií, aby se nebáli buď zapojit do již existujícího klubu, nebo vytvořit svůj vlastní klub ve svém městě, škole či jiné vzdělávací instituci. Ten, kdo klub vytváří, nemusí být ani nijak zdatná osoba v programování, sítích nebo jiných IT oborech, stačí, když si k sobě někoho, kdo bude ochoten předávat své znalosti a zkušenosti, najde, a společně tak mohou vzdělávat děti pro budoucnost. Registrace klubu na mezinárodní portál CoderDojo Zen je velmi jednoduchá, rychlá a jedná se v podstatě o jedinou administrativní činnost. Pak už stačí jen najít děti, které chápou význam technologií v reálném světě a jsou ochotné dělat něco navíc po škole. Výhodou CoderDojo je také absence jakýchkoli osnov nebo plánů, každý klub se může zaměřit na to, co ho bude bavit nejvíc. 

Chcete-li se zapojit do náchodského CoderDojo, můžete kouknout třeba na facebook, nebo kontaktovat Petra na nachod.link@coderdojo.com.  


17.6.2017 - oznámení

Ve čtvrtek 8.6. se v Českých Budějovicích na Střední škole obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborné škole konala 1. informační hodina projektu CoderDojo.

Studenti prvního ročníku se mohli seznámit s s myšlenkami CoderDojo a také se dozvědět, že jeden klub v Českých Budějovicích začne od září fungovat na Základní škole Pohůrecká 16 a bude se scházet 1 - 2x za měsíc. Budějovickou šampionkou je slečna Nela Bjalkovová a mentorkou tohoto klubu bude paní Jaroslava Bjalkovová. Vše už je připravené a tento klub můžete najít i na globální mapě CoderDojo.

Máte-li zájem se do tohoto klubu zapojit, neváhejte kontaktovat organizátorku na ceske.budejovice@coderdojo.com

 Classroom    Students in computer classroom


12.6.2017 - rozhovor

Jak jste již mohli zaznamenat na našem facebooku, nový CoderDojo klub se objevil v Mostě. Jeho šampiony a mentory zároveň jsou Vladimír Lekner a Petr Skuthan. Přinášíme Vám proto další rozhovor s těmito dvěma zakladateli CoderDojo klubu.

Vláďa je studentem 3. ročníku střední průmyslové školy v Mostě oboru síťový analytik, k počítačům a programování má tedy blízko a bere jako zálibu. Petr je studentem střední průmyslové školy v Chomutově a ve volném čase se aktivně věnuje fotbalu.

Oba dva tito mladí šampioni jsou od ledna 2017 studenty ve vzdělávacím programu Studentské trenérské centrum – Microsoft s.r.o. Jedná se program pro středoškolské studenty, kteří mají zájem zdokonalovat své znalosti v oblasti ICT a předávat je dál v rámci svých škol a širšího okolí. Účastníky STC spojuje zdravá ambice učit se novému a dělat věci nad rámec svých běžných povinností s cílem pomoci ostatním. 

                                                                           

Jak jste se o CoderDojo dozvěděli, a co Vás na CoderDojo zaujalo?

Vláďa se o CoderDojo dozvěděl právě díky Studentskému trenérskému centru, jelikož Microsoft se stal jedním z partnerů, kteří CoderDojo podporují. Proto byla právě studentům STC nabídnuta možnost otevření svého klubu ve vybraném městě a předávání nabitých zkušeností dále. Petr se o projektu dozvěděl od svého kamaráda ve Studentském trenérském centru. Zaujalo ho, jak hodiny Dojo probíhají. Není to jako ve škole, protože v CoderDojo se nezkouší a na úkolech se pracuje ve skupinách, všichni si navzájem pomáhají.

Dále se nám na projektu líbí možnost předat někomu, kdo se chce vzdělávat, své znalosti a zkušenosti, které jsme získali právě díky Studentskému trenérskému centru, práci na komunitních projektech, či ve škole. Je dobré se něco naučit a rozumět tomu, pro nás je ale ještě mnohem lepší takové znalosti předávat dál. Podporou a motivací nám jsou i lidé ze vzdělávacího týmu Microsoftu, kteří pro nás i například připravili školení a dali nám možnost nahlédnout do výukových videí. A také Tereza a Lucka z kanceláře pana poslance Niedermayera, které nám pomáhají se založením klubu a předávají nám jejich zkušenosti. Všichni víme, že každý začátek není lehký, proto si ceníme, že už z počátku jsme součástí tak skvělé komunity. 

Rozhodli jste se stát se součástí CoderDojo komunity. Jakým způsobem se plánujete zapojit, a jaké máte se svým Dojo cíle?

Jsme moc rádi za to, že se nám podařilo splnit takové naše 3 první cíle. A to, že výuku budeme organizovat společně – ve dvou se to přeci lépe táhne. Další cíl, který se nám podařilo splnit je jednání se školou, kde bude naše Dojo umístěno a v neposlední řadě oficiální registrace našeho klubu. Jsme pyšní na to, že právě my jsme 2. klub registrovaný v České republice a doufáme, že se do komunity CoderDojo připojí další lektoři a šampióni. A plány do budoucna? Je pro nás velmi důležité pro děti vytvořit příjemné prostředí, kde se naučí nové věci, budou spolupracovat se spolužáky i s lektory a kam se budou rádi vracet. I když je naše Dojo zatím plánováno pouze pro žáky 7.základní školy v Mostě, rádi bychom si zachovali otevřenost, která je v Dojo komunitě také důležitá. Proto se v žádném případě nechceme stranit spolupráce s lidmi, kteří by nám chtěli jakýmkoliv způsobem pomoci a pro případné zájemce jiných škol bychom také rádi hledali nějaké řešení. Mimo jiné bychom rádi do celé aktivity zapojili rodiče. Chceme, aby věděli, co jejich děti tvoří a na jakých projektech pracují, nejlépe alespoň některé rodiče zapojit i do výuky, nebo spoluorganizace našeho klubu.

Co byste poradili dalším, kteří by se chtěli do projektu CoderDojo zapojit, ale nejsou si jistí, jak na to?

Myslíme, že není čeho se obávat. Důležitá je motivace a pokud jste si jistí, že chcete své znalosti předávat dál, být členy skvělé komunity, poznat nové lidi a také načerpat nové zkušenosti rozhodně doporučujeme připojit se do naší komunity. Je třeba říci, že za CoderDojo je spousta skvělých lidí a partnerů, kteří vám pomohou. 

 

My děkujeme klukům za rozhovor a přejeme hodně štěstí. Facebook CoderDojo Most naleznete zde. Kontaktovat kluky můžete na mailu dojo.most@coderdojo.com


24.5.2017 - rozhovor

Už jste to slyšeli? Na globální mapě CoderDojo je v České republice první tečka! První registrovaný český CoderDojo klub bude od září na Vysoké škole ekonomické v Praze. Jeho CoderDojo šampionkou je paní Jana Tepperová, která nejprve na VŠE vystudovala obor Finance a účetnictví a nyní pracuje na Katedře veřejných financí jako odborná asistentka.

V následujícím rozhovoru nám prozradila, co ji na CoderDojo upoutalo a proč jej sama zakládá v České republice.

Jak jste se o CoderDojo dozvěděla, a co Vás na CoderDojo zaujalo?

Profesně mě s panem Luďkem Niedermayerem spojuje téma mezinárodního zdanění, sleduji proto jeho aktivity v tomto směru a všimla jsem si tak i jeho záštity nad CoderDojo v České republice.

Věřím v aktivní vzdělávání, ve smyslu „když se chceš něco naučit, tak to dělej, zajímej se o to, věnuj se tomu“. Zároveň vidím univerzitu jako otevřenou instituci, která má poskytnout co nejvíce příležitostí k podpoře takového vzdělávání, propojovat lidi napříč sektory, věkem i mezinárodně. Projekt CodorDojo do tohoto konceptu zapadá. Nejde jen o technické znalosti dětí, které přijdou. Učit se budou svým způsobem i mentoři, kteří se, věřím, najdou mezi našimi studenty, ať už současnými nebo bývalými. Podobné projekty poskytují prostor pro sdílení a diskusi a zároveň vedou k přijetí zodpovědnosti za vlastní vzdělávání. To mi přijde velmi důležité.

Mám dva syny, kterým je 7 a 10 let. Technika je přirozeně velmi zajímá a asi jako ve většině rodin vyjednáváme, kolik času můžou věnovat tabletu nebo počítači. Fascinuje mě, jak rychle a snadno se učí, nasávají všechno kolem sebe jak houby. Nejsou v tomto žádná výjimka. Vidím mezi jejich kamarády samé šikovné děti. Myslím, že by bylo fajn, trochu podpořit a nasměrovat ten jejich zájem o techniku a využít lehkosti, s jakou nové věci přijímají. Bavila jsem se s klukama o CodorDojo. Reakce byla krásná, prý „to je super, kdy tam můžeme začít chodit?“. Koukli jsme na seznam a zjistili, že zatím CoderDojo v Praze není. Po počátečním lehkém zklamání, jsme si řekli, že ho tedy možná budeme muset založit.

Rozhodla jste se stát se součástí CoderDojo komunity. Jakým způsobem se plánujete zapojit, a jaké máte cíle?

Na Vysoké škole ekonomické bych chtěla projekt podpořit organizačně a dát dohromady tým lidí, které tato myšlenka zaujme a kteří tomu budou ochotni věnovat něco ze svého času. V rámci CoderDojo jsem tedy založila CoderDojo na VŠE a s potěšením, ale zároveň s pocitem závazku, jsem na celosvětovou mapu CoderDojo přidala zatím první špendlík na Českou republiku. Dalším krokem je tedy najít stabilní tým mentorů, se kterými naplánujeme jednotlivá setkání. V ideálním případě otevřeme CoderDojo na VŠE v září nebo v říjnu tohoto roku. Mám ráda, když něco nového vzniká, a těším se, jaké zajímavé lidi díky tomuto projektu potkám.

Měla jste možnost navštívit lekci CoderDojo v Dánsku. Jak tam CoderDojo funguje, a co se Vám na lekci líbilo?

Momentálně jsem několik měsíců na Kodaňské univerzitě. Univerzita organizuje vlastní CoderDojo kousek od mé kanceláře, šanci podívat se na CoderDojo v praxi jsem si tedy nemohla nechat ujít. V plně vybavené počítačové učebně se sešlo dvacet dětí ve věku asi 10 až 15 let. Po příchodu každý automaticky zasedl k počítači, přihlásil se a začal pracovat. Většina dětí už měla rozdělané projekty z minulých setkání. Mezi dětmi procházeli tři mentoři, kteří s nimi jejich projekty diskutovali a posouvali je dál. Každé CodorDojo funguje trochu jinak. Tady si velmi chválili zázemí plně vybavené počítačové učebny, jinde je třeba nosit vlastní notebook. Náplň jednotlivých dojo pak závisí na konkrétní skupině mentorů. Atmosféra byla úžasná. Všichni byli v pohodě, usměvaví, připraveni pomoci. Filozofie CoderDojo, která v manuálu pro mentory zdůrazňuje „hlavně buď cool“, se v Kodaňském dojo rozhodně naplňuje. Pokud by se takovou atmosféru pro učení povedlo vytvořit i u nás, bylo by to skvělé.

V Kodani se jim podařilo projekt posunout ještě o kousek dál. Pro děti, které projdou přes CoderDojo a zajímají se o další programování, organizují Coder Academy, která funguje na stejném dobrovolnickém principu a je také každému dostupná zdarma.

Ještě mě zaujalo, že z těch dvaceti dětí byla jen jedna slečna. To je ale zas už trochu jiné téma, na které reagují další IT komunity.

Toto Dojo je bude otevřené všem zájemcům ve věku od 7 – 17 let a již je možné se šampionce hlásit. Stále, ale hledáme zapálené mentory, které budou budoucí „ninjy“ z VŠE učit. V obou případech můžete psát na prague.vse@coderdojo.com


13.3.2017 - tisková zpráva

Naučme děti kódovat: celosvětové CoderDojo odstartovalo v České republice

Praha – Kdo se chce naučit programování, robotiku a ovládání jiných technologií, bude potřebovat hodně peněz? Tak to rozhodně neplatí. Právě dnes bylo v Praze oficiálně představeno celosvětové hnutí bezplatných klubů programování, tzv. CoderDojo. Projekt pro mladé lidi ve věku 7 až 17 let vedené dobrovolníky přivedl do Česka europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Cílem je propojit lidi, kteří už programovat umí, s těmi, kteří se to teprve naučit chtějí. První hodinu si děti vyzkoušely v prostorách firmy Microsoft.

„Informační technologie mají nezastupitelnou roli v našem pracovním i soukromém životě. Být pouhým uživatelem pomalu přestává stačit. Přitom pro mladou generaci je snadné a dnes i přirozené v této oblasti znalosti a dovednosti získat. Proto pro mne dává projekt CoderDojo v České republice velký smysl. Nejde nám o granty, sponzory a velké peníze. Vydáváme se přesně opačnou cestou,“ vysvětluje Luděk Niedermayer.

                                                                       

Česká republika se tím přidala k 64 zemím světa, kde bezplatné kluby výpočetní techniky fungují. CoderDojo vzniklo i jako reakce na odhad Evropské komise, podle které bude v roce 2020 chybět v Evropě až 800 tisíc IT profesionálů. Zázemí první hodině poskytla firma Microsoft, která s mladými sama dlouhodobě pracuje na rozvíjení digitálních dovedností. Mezi hosty byli i studenti Studentského trenérského centra organizovaného Microsoftem, jedni z prvních dobrovolníků, kteří budou kurzy CoderDojo vést. „Microsoft podporuje digitální vzdělanost a výuku programování celou řadou aktivit. Naším vlajkovým projektem je Akademie programování, jež seznamuje se základy kódování hravou formou žáky základních a studenty středních škol. Ti se naučí během desetihodinového kurzu např. naprogramovat vlastní počítačovou hru nebo rozhýbat pomocí kódu Lego robota,“ vysvětluje Lenka Čábelová, manažerka komunikace společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko. „Microsoft podpoří Coder Dojo školením prvních dobrovolníků, kterým zároveň poskytne výukové materiály Akademie programování, Věřím, že se nám společně podaří vychovat další nadějné programátory,“ dodává Lenka Čábelová z Microsoftu.

Po úvodním seznámení s projektem začne cesta k vzniku prvních klubů CoderDojo po celé České republice. Kluby jsou založeny na práci dobrovolníků – tzv. šampionů a mentorů, kteří budou kluby organizovat a děti učit. Své „dojo“ (klub) si může založit prakticky každý. Stačí se zaregistrovat na stránkách www.coderdojo.com a stát se součástí celosvětové komunity počítačových nadšenců, kteří mezi sebou vzájemně sdílí zkušenosti i výukové materiály. S praktickými informacemi rádi pomohou i čeští koordinátoři.                                                                                                                

„Pevně věřím, že se u nás najde mnoho zapálených IT nadšenců i lidí v obcích, městech a školách, kteří si uvědomují, že znalost IT není jen o Facebooku a hraní počítačových her a budou chtít založení klubů podpořit a věnovat mu svůj volný čas a energii k zábavnému a vzájemnému rozvíjení svých znalostí. Díky tomu navíc navážou kontakty s lidmi po celém světě, v čemž jim chceme pomáhat,“ dodal po skončení akce europoslanec Luděk Niedermayer.

Kdo by měl zájem stát se součástí CoderDojo komunity, ať navštíví www.coderdojo.cz. Tam se také dočte o vznikajících klubech a naší podpoře.


O projektu

CoderDojo vzniklo v roce 2011 v Irsku a díky velké poptávce a jednoduchému kontextu s k dnešnímu dni rozšířilo na všechny světové kontinenty, kde nyní existuje přes 1100 klubů. Lekce jsou pro mladé lidi vždy zdarma a fungují na základě dobrovolnické práce tzv. šampionů, kteří zabezpečují organizaci a mentorů, kteří mají technické schopnosti a učí děti programovat. Program je celosvětově podporovaný mnoha nadnárodními firmami (Microsoft, Delloite, Bank of Ireland) a neziskovými organizacemi. Celosvětová setkání účastníků Dojo probíhají například i na půdě Evropského parlamentu. V České republice nad projektem převzal záštitu europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.