Otevírání souborů

Na většině zařízení stačí k otevření souboru dvakrát kliknout levým tlačítkem myši.

Váš počítač sám vybere program, kterým soubor otevře, podle přípony souboru. To je ta část za tečkou. Například u JPEG obrázkového souboru ninja.jpg váš počítač podle přípony .jpg pozná, že musí najít program, který si poradí s tímto druhem obrázků.

Pokud by soubor žádnou příponu neměl, počítač by netušil, jak ho otevřít. Je však možné, že počítač je nastaven tak, že přípony neukazuje. Další informace ohledně tohoto nastavení najdete tady (odkaz na nanotipy/najítsoubor).

K přidání nebo změny přípony je třeba pravým tlačítkem kliknout na soubor, aby se ukázala nabídka, a v ní zvolit Přejmenovat. K souboru je však nutné přidat příponu správného tipu, proto nezkoušejte k obrázku přidávat textovou příponu .txt.

Pokud soubor příponu má, a přesto nejde otevřít, ve vašem počítači patrně není nainstalovaný správný program, nebo počítači nikdo neřekl, který program je ten správný. Počítač vás na to po kliknutí obvykle upozorní a nabídne vám možnost vybrat z nainstalovaných programů ten, který má soubor otevírat. Jinou možností je kliknout na soubor pravým tlačítkem, vyvolat nabídku, zvolit Otevřít v programu a správný program vybrat.

Otevřít v programu se také hodí, pokud chcete soubor spustit v jiném programu, než jaký je v počítači nastaven jako výchozí. Například soubory .html se obvykle otevírají ve webovém prohlížeči, ale můžete je otevřít i v textovém editoru, když chcete upravit jejich kód.