Velikost obrázků

Někdy zjistíte, že obrázky, které jste chtěli vložit na svou webovou stránku, jsou prostě příliš velké. Fotografie z vašeho fotoaparátu nebo mobilu obvykle bývají velké obrázky, které na stránce zaberou spoustu místa.

Je mnoho způsobu, jak tento problém řešit, a jedním z nich je používání volně dostupného nástroje GNU Image Manipulation Program, zkráceně GIMP. Jedná se o výkonný a komplexní editovací program, ze kterého může jít trochu strach, ale my se teď podíváme jen na dvě jednoduché funkce – změna velikosti a ořezávání obrázků.

Nainstalujte GIMP (odkaz můžete najít na stránce Ke stažení) a otevřete soubor obrázku buď pravým kliknutím a výběrem Otevřít v GIMP, nebo soubor najděte přes nabídku Soubor (File) přímo v GIMP.

Okno, ve kterém se vám obrázek ukáže, bude mít v liště napsané rozlišení. To znamená, kolik má obrázek pixelů na šířku a na výšku.

Řekněme, že chcete poloviční obrázek. Obrázky vždy zmenšujte, při zvětšování se jejich kvalita bude rychle zhoršovat.

Klikněte v nabídce na Image a vyberte Scale Image… Objeví se dialogové okno, kde bude mimo jiné uvedena šířka a výška v pixelech. Přes nabídku vlevo pak můžete tyto rozměry zobrazit v milimetrech nebo palcích, pokud vám to tak bude vyhovovat víc.

Nejprve klikněte na ikonu řetězu na právě straně boxu. Ujistěte se, že řetěz v ikonce není „přetržený“. Pokud není, znamená to, že když v tomto nastavení změníte výšku, ve stejném poměru se změní i šířka, aby obrázek zůstal stejný. Jinými slovy nebude vypadat protaženě, pouze se stane menším.

Jednoduše změňte výšku nebo šířku na požadovanou hodnotu a klikněte na Scale.

Ale řekněme, že chcete na stránce jen kousek obrázku a zbytek z něj odříznout. Tady je jednoduchý návod:

Nejprve se podívejte po GIMP toolbox, který vypadá takto (v originále tady patrně měl být nějaký obrázek – pozn. překl.). Pokud ho nevidíte, klikněte v nabídce na Windows a vyberte Nástroje, kde se vám ukáže.

V toolboxu klikněte na obdélníkový selekční nástroj. Vypadá takto: (stejný případ)

Klikněte a roztáhněte obdélník přes část obrázku, kterou si chcete ponechat. Potom klikněte v nabídce na Image a zvolte Crop to selection.